

Bogate w skały pola i pastwiska położone na południowo-zachodnim pograniczu Szumawy (np. wokół górskiej rzeki Vydra) są często wyłożone suchymi kamiennymi murami, zbudowanymi z kamieni polnych usuniętych z gruntów ornych i kulturowych. Służą one zarówno jako ogrodzenia bydło/paczki, jak i granice działki. Czasami również tarasy z suchego kamienia są widoczne, często połączone z częściami kamiennego muru (fundamenty domów i ściany szopy), które są połączone glinianą igłą (definicja wymagana) zaprawą “kompozytową”.
Okna a budownictwo
W Peru w XV w. n.e. Inkara wykorzystywała nieużyteczne zbocza do budowy tarasów, budując suche kamienne mury. Ten sposób budowy zastosowano również w przypadku ścian wolnostojących. W konstrukcji typu jesionowego w Machu Picchu zastosowano klasyczny styl architektoniczny Inca, czyli polerowane ściany z suchego kamienia o regularnym kształcie. Inkowie byli mistrzami tej techniki, w której kamienne bloki są cięte tak, aby ściśle pasowały do siebie bez zaprawy. Wiele skrzyżowań jest tak doskonałych, że nawet nóż nie mieści się pomiędzy kamieniami. Konstrukcje te przetrwały w rejonach o dużym natężeniu trzęsienia ziemi ze względu na elastyczność ścian oraz fakt, że w architekturze ścian dwuściennych obie części ścian pochylone są do siebie. Ważne są też okna Pakiet budowlany.
Styl i sposób wykonania muru będzie się różnił w zależności od rodzaju dostępnego kamienia, jego przeznaczenia i miejscowej tradycji. Większość starszych murów zbudowana jest z kamieni i głazów wyciętych z pól podczas przygotowań do rolnictwa (kamienie polne), ale wiele z nich pochodzi również z pobliskich kamieniołomów. W nowoczesnych murach prawie zawsze stosuje się kamień kamienny. Rodzaj budowanego muru zależy od rodzaju dostępnych kamieni.Roboty budowlane na suchym kamieniu. Ilustracja Muzeum Etnologii w Walencji.
Okna a roboty budowlane
Jeden z rodzajów muru nazywany jest murem “podwójnym” i zbudowany jest poprzez umieszczenie dwóch rzędów kamieni wzdłuż granicy muru. Kamienie węgielne są idealnie osadzone w podłożu, tak aby mocno przylegały do podłoża. Rzędy składają się z dużych płaskich kamieni, których wielkość zmniejsza się wraz z narastaniem muru. Mniejsze kamienie mogą być stosowane jako kliny w miejscach, gdzie kształt kamienia naturalnego jest bardziej zaokrąglony.
Ściany są układane warstwa po warstwie na żądanej wysokości (przebieg po warstwie) i w odstępach czasu umieszczane są duże kamienie kotwiczne lub przelotowe, które rozpościerają się po obu stronach muru, a czasami wystają. Mają one efekt łączenia, co w przeciwnym razie byłoby dwie cienkie ścianki oparte o siebie, znacznie zwiększając wytrzymałość ściany. Ściemnienie szerokości ściany w miarę jej zwiększania się, jak to tradycyjnie ma miejsce w Wielkiej Brytanii, również znacznie wzmacnia ścianę. Puste przestrzenie pomiędzy kamieniami znajdującymi się między nimi są ostrożnie wypełnione mniejszymi kamieniami (wypełniającymi, serduszącymi).
Ostatnia warstwa na górze muru składa się również z dużych kamieni, zwanych kapłonami, kamieniami kopulastymi lub polanami. Podobnie jak w przypadku kamieni wiązałkowych, kamienie kapilarne rozciągają się na całą szerokość muru i zapobiegają jego rozerwaniu. Na niektórych obszarach, takich jak Południowa Walia, istnieje tradycja umieszczania kamieni kopulastych na ostatniej warstwie płaskich kamieni nieco szerszej niż wierzchołek muru (opaski przykrywające).